Coptyrx
http://coptyrx.dinozoruz.com
 
 Ana Sayfa
 Grup Hakkında
 Grup Elemanları
 Demolarımız
 Videolarımız
 Fotoğraf Albümü
 Forum
 Linkler
 Bize Ulaşın
 
 
1980 İstanbul/Büyükada doğumlu olan Adnan Ertörer ilk grubunu Ortaokul yıllarında kurdu.O zamanlar Meallica Cover ağırlıklı ve lise konserleri veriyordu grubuyla...Daha sonra Mersin’e yerleşen Adnan iki üç yıl bar programlarına çıktıktan sonra Stigma grubuna solo gitarist olarak girdi.Stigma Adnan’ın solo gitaristlik yaptığı dönemde en parlak dönemini yaşadı.Fakat yaptığı tarzdan hoşlanmayan Adnan Ertörer gruptan ayrıldı.Adnan’ın gruptan ayrılmasından iki hafta sonra da Stigma dağıldı.Daha sonra DeepOcaens grubunu kurarak Neoclassical Melodik Black Metal tarzıyla devam etti müzik hayatına.Fakat bu oluşum sadece 2 yıl sürdü ve dinleyicilerin ilgisi gruba değil Adnan Ertörer’e kaydı.Bu gidişattan hoşnut olmayan Adnan Ertörer bazı kişisel nedenlerinden de dolayı hem grubtan hem de Mersin’den ayrılarak Şanlıurfa ya yerleşti.

Şanlıurfa da Kuzgun adlı bir Rock grubunda solo gitarist olarak sahne aldı.Üç yıl sonunda grup dağılınca Kuzgun’un diğer gitaristi Ahmet Tekin ile beraber solo çalışmalara başladılar.Birlikte müthiş uyum sağladıklarının tamamen farkına vardıklarından sonra Baterist Deniz Kılıç ,Gitarist Tuğçe Turhal ve Bass Gitarist Reşat Ergin ile beraber Coptyrx ’i kurdular.

Ahmet Tekin ve Adnan Ertörer imzalı ilk beste olan Sona Doğru adlı demo ve Adnan Ertörer imzalı Coptyrx demosunu kaydettiler.Ardından Şair Nabi Kültür Merkezin’de Şanlıurfa’da verilen ilk Heavy Metal konseri ile isimlerinden söz ettirdiler.

Daha Ankara,Eskişehir ve İzmir turne hazırlığında iken Ahmet Tekin gruptan ayrıldı ve turne iptal oldu.Ardından 1 ay gibi kısa bir süre sonra Reşat Ergin toplantı kararı ile gruptan çıkarıldı. Kayıtlara bir süre Adnan Ertörer ve Tuğçe Turhal devam ettikten sonra Edis Gedik Bass Gitarist olarak gruba dahil oldu.

Adnan,Tuğçe ve Edis Coptyrx’e en parlak dönemi yaşattılar.Fakat yaklaşık 6 ay sonra Tuğçe Turhal gruptan ayrıldı ve Edis Gedik ile Adnan Ertörer Coptyrx i yaşatmaya devam ettiler ve daha sonra Tuğçe Turhal ve Edis Gedik in de ayrılması sonucunda Adnan bir süre tek başına devam etti.Daha sonra Ahmet Tekin'in sürpriz dönüşüyle beraber kaldıkları yerden devam ettiler.Fakat bu birliktelik fazla uzun sürmedi.
Bir süre sonra Davut Tuğbay Coptyrx'e bass gitarist olarak dahil oldu.Davut Tuğbay gruba şimdiye kadar dahil olan diğer elemanlardan daha farklı bir tarza sahip ve bu da Coptyrx in yavaş yavaş değişmeye başladığının göstergesi oldu...Aradan geçen kısa bir zaman aralığı sonunda grubun eski bateristi deniz kılıç kendi branşı olan gitarla gruba geri döndü.Gruba Mehmet Akman'da davul'a geçince son taşta yerine koyulmuş oldu.Grup daha farklı bir tarzla büyümeye başlıyor...

grubun amacı elbette ki gerçekten müzikten anlayanlarca dinlenmek... Bu nedenle temasını gençlere dayalı yapan grubun da genç elemanlardan oluşması bu amaçta bir avantaj sağlıyor... Şanlıurfa gibi bir yerde bir ilk olarak Heavy Metal grubu olması da batıda bu gruba merak duyularak karşılanıyor..